Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Mrs. Canada – opowieści z Kanady - Blog Joanny Onoszko Mrs. Canada – opowieści z Kanady - Blog Joanny Onoszko Mrs. Canada – opowieści z Kanady - Blog Joanny Onoszko

5.02.2017
niedziela

Na ratunek, czyli gdyby Sopot leżał w Kanadzie

5 lutego 2017, niedziela,

Nie uszło uwadze naszego rządu, że tym dzieciom odmówiono pomocy tylko dlatego, że urodziły się tam, gdzie się urodziły – powiedział minister zdrowia kandyjskiej prowincji Ontario.

Niedawno prezydent Trump zakazał wjazdu na terytorium Stanów obywatelom 7 muzułmańskich krajów: Iranu, Iraku, Jemenu, Libii, Syrii, Sudanu oraz Somalii. Oficjalne uzasadnienie: względy bezpieczeństwa, obrona kraju przed muzułmańskim terroryzmem.

Na razie cofnięto wizy ok. 60,000 osób. Wśród nich są dzieci. Zakwalifikowano je do pilnego leczenia w USA – na przykład dlatego, że w ich krajach takich niezbędnych operacji się nie przeprowadza. W wielu przypadkach to dzieci wojny: poparzone, okaleczone, poranione. Zawsze po traumie.

Zgodnie z wytycznymi z Białego Domu lekarze ze Stanów nie mogą już zoperować ani rozpocząć terapii u tych dzieci. Zwrócili się o pomoc do Kanadyjczyków.

Nie uszło uwadze naszego rządu, że tym dzieciom odmówiono pomocy tylko dlatego, że urodziły się tam, gdzie się urodziły.oświadczył więc minister, Eric Hoskins. – Mamy to szczęście, że dysponujemy technicznymi możliwościami, by pomagać. To naturalne, że trzeba pomóc.

Mechanizm jest taki: lokalne władze w Ontario zgłosiły chęć udzielenia pomocy dzieciakom z Syrii i innych krajów objętych zakazem. Zwróciły się do kanadyjskiego rządu federalnego. Ten odpowiedział błyskawicznie, na początek obiecał w trybie ekspresowym załatwić wizy. Dla dzieci i dla ich rodzin.

Kanadyjski rząd szuka teraz rozwiązań, jak najlepiej wykorzystać przepisy i szybko sprowadzić dzieci do Kanady. Jednocześnie, by nie tracić czasu, pracuje już z konkretnymi szpitalami – przede wszystkim ze szpitalem SickKids w Toronto.

Znamy ten szpital jako pacjenci – proszę spojrzeć, jak tutejsi lekarze postrzegają swoją misję. Na razie SickKids woli się nie chwalić – jak informuje rzeczniczka, skupiają się na badaniu każdego przypadku indywidualnie i po prostu działają. Dodaje, że sprawdzają, jak mogą zaopiekować się i dzieckiem, i jego rodziną, jednocześnie zaspokajając potrzeby lokalnych pacjentów z Toronto i okolic.

Nie brakuje trudności (o pieniądzach nie wspominając), ale przecież są do przeskoczenia. Przeszkody są po to, by je pokonywać, a nie mnożyć, mówią w Kanadzie. Prowincja Ontario przyznaje, że boryka się z problemami – zwalaniane są pielęgniarki, dłużą się kolejki do zabiegów, jak zawsze w służbie zdrowia brakuje pieniędzy. Ale dodaje też skromnie, że robi takie rzeczy od czasu do czasu, więc i teraz stanie na wysokości zadania.

Nikt nie krzyczy w prasie, że sprowadzenie małej grupy dzieciaków (i ich opiekunów) zwiększy tu zagrożenie terroryzmem. I w mediach, i w rozmowach prywatnych przeważa ton zaskoczenia i absolutnego obrzydzenia: ileż trzeba mieć złej woli, by z powodu przepisu nie wpuścić dzieci.

Nikt tu nie klęka, nie całuje biskupa w pierścień, nie żłobi posadzki w kościele. Nie zasłania się frazesami ze świętych ksiąg. Nie zasłania ani religią, ani polityczną doktryną. Nie straszy terroryzmem. Nie wzdryga się: przecież to muzułmańskie dzieci, co z nich wyrośnie?

Nikomu nie przyjdzie do głowy, by hipokrytycznie kazać pomagać „na miejscu”, kiedy można pomóc tu i teraz. Robią co mogą – wykorzystując wszystkie kontakty. Lekarze, urzędnicy i politycy łapią za słuchawkę. Dzwonią, załatwiają, przyspieszają.

Jakby naiwnie wierzyli, że ich wysiłek coś da. Choć żaden chirurg wojny nie powstrzyma, próbują uratować choć jedno dziecko więcej. Tyle przecież możemy, mówią.

„Nie uszło uwadze naszego rządu, że tym dzieciom odmówiono pomocy tylko dlatego, że urodziły się tam, gdzie się urodziły” – tłumaczę to zdanie z angielskiego. Dochodzę do wniosku, że jest ono do wymówienia, także po polsku.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 54

Dodaj komentarz »
 1. Gdyby Sopot lezal w Kanadzie, to Rzeczospolita AD 2017 byla by czescia cywilizacji chrzescijanskiej.

  Ale nie jest.

  Kazdy, kto ma glowe do myslenia zlapie w mig dlaczego.

  Milego dnia, Obywatele.

 2. PS. Zeby nie bylo niedomowien: Polska od wyborow prezydenckich/sejmowych ‚2015 rzadza kukielki polityczne J.Kaczynskiego – DE FACTO Wlascicela Rzeczpospolitej – ktorego Bogiem jest ABSOLUTNA WLADZA.

  A nie Jezus z Nazaretu i jego Ojciec.

 3. Ale nie lezy. JB.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Moj dalszy komentarz nie jest „atakiem” przeciw Pani czy artykulom ( ten i drugi opublikowany rownolegle).
  Najzwyczajniej w swiecie dostaje mdlosci, ogarnia mnie gniew, gdy czytam artykuly o losie ofiar wojen w krajach III swiata. ktorym kraje zachodnie probuje teraz wspanialomyslnie pomoc. Szlag mnie trafia, gdyz jest to przyklad klasycznej obludy. Akceptuje fakt, ze sa to odruchy dobrej woli i ludzi dobrej woli, jednak rzecz sprowadza sie do prostego faktu; najpierw, w imie politycznych celow najezdza sie, bombarduje, finansuje wojne, zabija i kaleczy mieszkancow tych odleglych krajow by pozniej w przyplywie naglej fali humanitarnych uczyc ronic lzy nad losem tych ludzi,”bawic sie” w roznego rodzaju akcje humanitarne by uspokoic wlasne sumienie czy tez wykazac jak bardzo ludzcy sa mieszkancy, politycy i publicysci zamoznych krajow. Moze nalezaloby zaczac od podstaw to jest, zostawic spolecznosci odleglych krajow w spokoju, uznac ich za takich samych ludzi jak my, pragnacych zyc w zgodzie z wlasna tradycja i wcale nie proszacych „nas” o nic. Jak w jednym z artykulow zauwazyl Robert Fisk, wierni w Karbali szli do meczetu by sie modlic i z niego wychodzili wsrod padajacyhc bomb, na ktore nie zwazali. Modlitwa byla dla nich wazniejsza niz bomby siejace smierc i zniszczenie. Gdy to swiat zachodni zrozumie wtedy nie trzeba bedzie pisac takich artykulow, gdyz problem zniknie. Jesli postepowani nie zmieni sie, pzostana „krokodyle lzy” i ewidentna obluda.

  Pozdrawiam

 6. Chyba Polską rządzą faryzeusze bo po koronacji Żyda Jezusa na króla miała wrócić normalność w szeregi PiS. Migranci to Jezus pod przybraniem jak sugeruje papież. Tak sobie myślę czy pisowcy to jeszcze katolicy czy partyjniacy fanatycy sekty.

 7. Dlatego właśnie nigdy w życiu nie zagłosuję na żadne ogólnopolskie listy partyjne. Będę głosował tylko na indywidualnych i zrzeszonych lokalnie obywateli. Oczywiście jak zostaną w Polsce do wyborów parlamentarnych dopuszczeni.

 8. Gdzieście byli o wielcy obrońcy prawości gdy POska mafia kradła kamienice?W samej Warszawie wyrzucili 40 tyś ludzi ,w tym dzieci, na bruk.Teraz nagle zamartwiacie się tą dziesiątką?

 9. Zawsze Pani rdaktor moze zaprosić pod swój dach kilkunastu Syryjczyków. I z własnych pieniążków zapewnic im wikt i opierunek, zapewnic dobre kieszonkowe etc.

 10. „Sprowadzanie sierot do Polski nie ma sensu. One mają bliższą lub dalszą rodzinę. W społeczeństwie muzułmańskim nie ma sierot. Zawsze weźmie je dalsza czy bliższa rodzina” – Janina Ochojska.

 11. Ano było by w nim pełno nielegalnych (i niestety, także i legalnych) imigrantów z III świata, miasto zaczęło by przypominać bliskowschodnie (i to bynajmniej nie Dubaj) Polacy byli by palcami wytykani a przestępczość wzrosła by w nim gwałtownie. To by już nie była Europa, ale Syria czy też inny Irak.
  Poza tym, to przypominam, że mamy w Polsce dość naszych własnych sierot i dzieci żyjących w nędzy i to nimi powinniśmy się zająć, a nie ofiarami imperialnej polityki USA, którymi powinni zająć się Amerykanie. Od roku 1989 mamy przecież w Polsce permanentny kryzys gospodarczo-społeczny. Realna stopa bezrobocia wynosi obecnie w Polsce co najmniej 30%, jako że do bezrobotnych zarejestrowanych (statystyki Ministerstwa Bezrobocia) czy też wykazanych w statystykach GUS-u (metoda BAEL czyli ILO-MOP) należy dodać osoby nie mające pracy, ale nie zarejestrowane jako bezrobotne, gdyż nie przysługują im ani zasiłki ani też świadczenia zdrowotne (np. osoby ubezpieczone na współmałżonka czy też przebywające w Polsce nielegalnie), osoby poszukujące pracy, ale nie mogące jej natychmiast podjąć, a więc wypadające ze statystyk GUS-u, podobnie jak osoby zniechęcone tym, że choć szukały one długo pracy, to z powodu chronicznego bezrobocia strukturalnego panującego w Polsce od roku 1990, tejże pracy nie znalazły i tym samym przestały jej szukać. Z kolei dług zagraniczny Polski to jest obecnie ponad 231 miliardów dolarów USA (ponad 10 razy tyle co za Gierka, ponad 5 tysięcy dolarów per capita – jakieś 20 tys. USD na rodzinę i prawie 40% PKB), zaś dług publiczny Polski to jest około 256 miliardów dolarów i około 50% PKB. Nie jest więc nas stać na pomaganie obcym, skoro mamy dość biednych Polaków do pomagania im.

 12. Mamy pilniejsze i wznioślejsze cele. Monumentalne gmaszysko zwane Świątynią Opatrzności Bożej (Europa XXI wiek) ciągle wymaga nakładów.

 13. pięknie jest żyć w Kanadzie……

 14. W czasie II Wojny Swiatowej nasi ziomkowie znaleźli w Syrii jako uchodźcy.Ktoś powie inne czasy.A jakie czasy są właściwe?W dobie wszechwładnych interesów mocarstwowych garstka ludzi szukająca pomocy zostaje bez niej w imię kłamliwie propagowanych różnych izmów grających na najgorszych instynktach tłumu wyborców.To wyobraź sobie wyborco polski i amerykański i wielu wam podobnym,że może to wasze dzieci znajdą się kiedyś w takiej sytuacji .Niemożliwe? Czyżby?

 15. „Pisać, że rząd nie chce rodzin uchodźców? Nie, bo ludzie przyklasną. Napisz, że „rząd nie chce dziesięciu sierot”. „Z ostatniej chwili: na granicy węgiersko – syryjskiej zatrzymano 10 sierot, z tego co wiadomo wędrowały do Sopotu”. „Nie śpię, czekam aż PO zaadoptuje wszystkie sieroty na świecie, nakarmi głodnych, zakończy wojny i zatrzyma proces ocieplenia klimatu”

 16. Bo Polska to obrzydliwy kraj, pelen obrzydliwych, falszywych ludzi. Falsz, obluda, cfaniactwo widoczne od prostego czlowieka do ” elyt” wlacznie z klerem. Moralnie upadle spoleczenstwo nie ma przyszlosci. Te oazy normalnosci i przyzwoitosci sa stlamszone. Wiekszosc sie poddala i milczy lub wyjechala z tego smierdzacego grajdola.

 17. Czy Pani w ogóle wie o co chodzi…?
  Czy opiera się Pani na „faktach” z GW-na ?

  Odsyłam Panią do Ochojskiej.
  Nie róbcie obrzydliwych politycznych prowokacji grając sierotami.

 18. I na tym wlasnie polega podstawowa roznica mentalnosci miedzy Polakami i innymi, liberalnymi nacjami.

  W polskim narodzie wybranym – podobno przez Jehowe – rzadzi nazikatolicyzm a z nim nienawisc, agresja, idiotyczne poczucie wyzszosci, zydozerstwo, arabozerstwo, itp. To wlasnie ten obrzydliwy nazikatolik dal sie przekupic 500 zl. miesiecznie i poparl czarnych bolszewikow i ich policje historyczna. Do wladzy doszli ludzie psychicznie chorzy ktorzy w PRL mogliby tylko zostac woznymi w szkolach.

  Trzydziesci lat temu gdy za pieniadze CIA i Watykanu szykowano pucz przeciw Polsce Ludowej rozni dysydenci zapewniali, ze narod jest taki krysztalowy i madry, podczas gdy PZPR brudna i okrutna.

  Lada dzien wybrancy tego narodu zastukaja nad ranem do Michnika drzwi – ciekawe byloby wiedziec, co on wowczas pomysli?

 19. Szanowna Pani Joanna

  Politycy sa szybcy w rozdawaniu pieniedzy podatnika. Tylko pani naiwnosc moze tlumaczyc podniecenie w tej sprawie. Komus trzeba bedzie powiedziec nie. Czy bedzie to druga czy dwudziesta druga osoba. Ktos musi to zrobic. Opowiadanie czytelnikom ze tak nie jest zaklamuje rzeczywistosc. Cieszenie sie z pomocy jednej osobie gdy cierpia setki czy tysiace swiadczy o niezrozumieniu swiata ale to dobry mechanizm ochrony wlasnego ja.

  Slawomirski

 20. Droga Pani Redaktor,
  Brawo za wpisy, z których dowiaduję się systematycznie o tym, co się dzieje w moim mieście.
  Kanada to jednak sympatyczniejsza część kontynentu, choć chłodniejsza nieco.
  Pozdrawiam

 21. vandermerwe
  5 lutego o godz. 5:59

  Dobry racjonalny komentarz.

 22. Ciekawi mnie ilu indian osadnicy w Kanadzie wycieli. Czy byl jakis formalny audyt ? Czy znane sa przypadki ze jakies kanadyjskie miasto pryjelo 10 sierot po zabitych rodzicach (indianach). Jak sie maja rezerwaty ?

 23. Muszynianka 6 lutego o godz. 2:26
  Dla Indian i Eskimosów Kanada bynajmniej nie jest sympatyczna, choć na pewno chłodna, szczególnie dla tych drugich.

 24. Slawomirski 5 lutego o godz. 23:38
  Pełna zgoda.

 25. Andrzej Falicz 5 lutego o godz. 20:37
  Zgoda – używanie wdów i sierot do walki politycznej jest czystą demagogią.

 26. Czaro 5 lutego o godz. 19:17
  Równie dobrze można napisać, że Kanada obrzydliwy kraj, pełen obrzydliwych, fałszywych ludzi. Fałsz, obłuda, cfaniactwo widoczne od prostego człowieka do ” elyt” włącznie z klerem. Moralnie upadłe społeczeństwo nie ma przyszłości. Te oazy normalności i przyzwoitości są stłamszone. Większość się poddała i milczy lub wyjechała z tego śmierdzącego grajdoła do USA.

 27. Dziunka1
  Tak, ja się też pytam Pani Redaktor, gdzie ona była, kiedy PO-wska mafia kradła od państwa kamienice? Przecież w samej Warszawie wyrzucili oni na bruk jakieś 40 tysięcy ludzi, w tym też i dzieci. A teraz nagle zamartwia się Pani Redaktor tą dziesiątką małych Syryjczyków, którzy przecież, jak to w społeczeństwie muzułmańskim, mają licznych wujków i liczne ciocie, także pewnie i w Ameryce.

 28. Van der Merwe 5 lutego o godz. 5:59
  Pełna zgoda. Nie trzeba było napadać na Syrię przy pomocy tzw. demokratycznej opozycji, nie trzeba było tworzyć w Afganistanie islamskiej ekstremy do walki z ZSRR, a nie było by dziś problemu z uchodźcami z Syrii. Należy więc zostawić społeczności tych odległych krajów w spokoju, uznać ich za takich samych ludzi jak my, pragnących żyć w zgodzie z własną tradycją i wcale nie proszących „nas” o nic.

 29. Prospector 5 lutego o godz. 17:59
  W czasie II Wojny Światowej Syria była francuska kolonią. I nie sądzę, aby Polacy (poza politykami takimi jak Mickiewicz czy Bem) kiedykolwiek szukali azylu w krajach muzułmańskich. Dlaczego też Syryjczycy nie szukają azylu w Arabii Saudyjskiej, Katarze czy Kuwejcie, a szukają go w odległej od Syrii Europie, na kontynencie z zupełnie inną kulturą i religią niż syryjska?

 30. Pani Redaktor,
  Sierotom z Syrii niech pomagają ci, którzy zdestabilizowali Syrię, a szczególnie zaś sąsiedni Izrael – ta podobno jedyna demokracja na Bliskim Wschodzie, który od wielu lat nielegalnie okupuje część Syrii (Wzgórza Golan). Tam by się zmieściło sporo syryjskich sierot. Nie muszą więc one w poszukiwaniu I świata jechać (lecieć) aż Polski czy Kanady.

 31. Ja doprawdy nie chcę być w tym wpisie prowokujący ale tym 10 dzieciom życzę z całego serca znalezienia opieki poza Syrią (przynajmniej czasowo), ale znalezienia go daleko od Polski. Ilość niechęci a często nienawiści do cudzoziemców o „podejrzanym” kolorze skóry jest w Polsce przerażająca (piszź to między innymi po doświadczeniach mojego ciemnoskórego przyjaciela, z ktorym przyjechałem do Polski) i nie wierzę, aby syryjskie dzieci nie spotkały się prędzej czy później w naszym kraju z przejawami rasizmu.

 32. Uratujemy jednostki, może nawet miliony, od niechybnej śmierci.
  Co z miliardami?
  Bez poprawy warunków życia w III świecie, ten nasz I będzie poddany stałemu ciśnieniu populacyjnemu.
  A wszystkich przyjąć się nie da.

  Humanizm ma ograniczenia ekonomiczne.

 33. cytuje
  -lokalne władze w Ontario zgłosiły chęć udzielenia pomocy dzieciakom
  -na początek obiecał w trybie ekspresowym załatwić wizy
  -Kanadyjski rząd szuka teraz rozwiązań
  -Nie brakuje trudności (o pieniądzach nie wspominając), ale przecież są do przeskoczenia
  -Prowincja Ontario przyznaje, że boryka się z problemami – zwalaniane są pielęgniarki, dłużą się kolejki do zabiegów

  A teraz bedziemy czekac , na czekaniu sie skonczy bo rzad obecny nie stanie okoniem wyborcom i ani nie przeskoczy kolejek do lekarzy, do tego jest potrzebne nowe, uchwalone prawo.

  Mysle ze Pani za krotko w Kanadzie jest……to sa tylko jedne z licznych obietnic.

  Uprzejmie zauwazam ze zadne z powyzszych deklaracji knadayjskich nie zostaly zrealizowane, wiec nie warto informowac w czasie dokonanym.

 34. Pani Jolanto, czytam pani blog i aż w głowę zachodzę w jakiej Arkadi przyszło mi żyć.Mieszkam w Kanadzie od trzydziestu lat i jakoś kraj z pani blogu i to co widzę dookolą to zupełnie coś innego. W gruncie rzeczy uważałem że to nie moja sprawa, Pani chce pisać, Polityka chce drukować, ktoś to chce czytać i niech się kręci.Ale weszła pani na moją działkę i musze się wypowiedzieć. Zacznijmy więc od początku.Komunizujący minister zdrowia Ontario zawsze wyraża chęć przyjmowania dzieci z innych obszarów objętych wojną (przedtem była to Palestyna).Leczenie odbędzie się kosztem dzieci ontaryjskich.Zwykle na operację czeka się tu kilka miesięcy, czyli uchodzcy dostaną priorytet, a swoi pójdą na potem. Ale ładnie to wygląda w mediach.To że uleczono kilkoro dzieci z Ontario , to żadna wiadomość, ale uchodzcy to wspaniała „photooportunity” dla pana Hoskisa, ontaryjskiej premier Kathleen Wynne -której poparcie wacha się około 10 %. Moze nawet pojawi się Justin i powie jakąś historyjkę w stylu „because is 2017”.Ostatecznie po totalnej klapie jego spotkań z wyborcami w ramach tak zwanych „town-hall meetings” musi się pokazać.Albo będzie tak jak pisał k1 harper- to znaczy kupa gadania, które rozpłynie się gdzieś w nowych wiadomościach.

 35. jakowalski
  6 lutego o godz. 10:55

  Polska uczestniczyla w podpaleniu Bliskego Wschodu przez G.W.Bush’a, wkreconego w te apokaliptystyczna polityczna awanture przez neocons. Wsrod ktorych tez mielismy polskiego reprezentanta: Radoslawa Sikorskiego, wowczas zadajacych szyku swiatu w waszyngtonskim American Enterprise Institute. Kwaterze Glownej neocons.

  Pojawia sie w kadrze filmu dokumentalnego ‚War Party : Documentary on the Neoconservative War Party’
  w 9 min 40 sek.
  https://youtu.be/h2uMC-XEhX4

 36. Sz.P. Gierak-Onoszko,
  Pani wzglednie nowy, spokojny blog wreszcie przeszedl z sukcesem wszystkie testy i juz teraz moze otrzymac „stempel” jakosci.
  Wszelkie aluzje „antysemickie” sa usuwane, wszelkie ataki na KK w Polsce, na ludzi wierzacych, na sama Polske, na obecny rzad, etc. sa mile widziane, tj. sa nie cenzurowane. Gratuluje.
  Moze pani wkrotce oczekiwac nalotu „Jedwabnego & Co.” jego forpoczty juz sa; karul, czaro, axiom, etc.
  Zeby nie bylo watpliwosci, jestem Polakiem i to dumnym nieprzyzwoicie, praktykujacym katolikiem, starannie wyksztalconym i ciagle sie ksztalcacym (w Polsce, UK i USA), jestem rowniez pewien, ze soba reprezentuje Polske z jaka ani karul, ani czaro, kowalski, mr.off, axiom, etc. nie maja/mieli nic wspolnego, a tacy jak ja, z nimi.
  To co wspomniani opisuja, w rzeczywistosci opisuja siebie i swoje najblizsze otoczenie, tj. rodzina, „przyjaciol”, etc.

 37. Nie na temat.
  W 2003 r. po raz pierwszy bylem na stadionie i ogladalem „amerykanski football” i momentalnie polknalem bakcyla. W lutym 2004 r po raz pierwszy ogladalem Super Bowl; New England Patriots wygrali swoja pierwsza The Vince Lombardi Trophy, a ja stalem ich sie kibicem.
  To co pokazali wczoraj przejdzie do historii. Cos nieprawdopodobnego. Dzisiaj sie lecze z efektow taniej whisky i Irish coffee.

  Sz.P. Gospodyni dziekuje za goscine i licze na wyrozumialosc.

 38. PS:
  ALL:
  Sarsour v. Trump: Palestinian-American Activist Sues the President to Overturn Muslim Ban
  https://youtu.be/M_ytdBx09kI

 39. Tytuly w polskiej gazecie GLOS zauwazone podczas kupowania kielbasy krakowskiej u rzeznika:

  ROK 2017 WRESZCIE KONCEM SZATANA?

  oraz

  HOMOSEKSUALIZM JEST JAK RAK

  I to sa te opary zabobonow jakie sie unosza w polskokatolickich mozgach. Pomoc innym ludziom juz nie.

 40. Pani Joanno,
  Czy to nie jest przypadkiem antysemityzm?
  Montreal’s first Jewish mayor convicted of fraud and corruption
  MONTREAL (JTA) — Montreal’s first Jewish mayor is facing up to five years in prison after being convicted of fraud and corruption.
  Michael Applebaum, 53, fainted while standing in court Thursday awaiting his judge-only verdict in Quebec Court, but appeared stoic as the decision was handed down, according to news reports. He was convicted on eight of 14 charges, including corruption, conspiracy and fraud, related to his bid to gain approval for real estate projects through thousands of dollars in bribes. Applebaum, a former shoe salesman and real estate agent, entered municipal politics in 1994, once serving as a Montreal borough mayor and chair of the city’s powerful executive committee overseeing million of dollars in budgeting. He was named interim mayor in 2012 before his arrest in a raid by anti-corruption police at his home in June 2013.
  Sentencing arguments are slated to begin Feb. 15.
  http://www.jta.org/2017/01/31/news-opinion/world/montreals-first-jewish-mayor-convicted-of-fraud-and-corruption

 41. Korten 6 lutego o godz. 17:55
  Dokładnie tak samo jest w Australii – nie ważne czy to jest stan gdzie rządzą tamtejsi liberałowie (czyli konserwatyści) czy też tzw. laburzyści z ALP (Alternative Liberal Party).

 42. Sz.P. Gierak-Onoszko,
  Juz wiem, ze zadne „zaluzje” antysemickie nie przechodza, rowniez nie przechodza…
  No wlasnie, tego nie wiem. Prosze o szczegoly, znajomosc ich, tj. szczegolow oszczedzi mi pisania a Sz. Pani czytania.

  Muchas gracias.
  Que tenga un buen día.

 43. @vandermerwe
  5 lutego o godz. 5:59

  Doskonały – jak zwykle zresztą – tekst.
  Jesteś trudnym internautą dla prowadzących blogi – oczytany, niekonformistyczny i myślący.
  A to cechy praktycznie zupełnie niespotykane w dzisiejszym polskim dziennikarstwie.

 44. Szanowny Panie mciekplacek

  „jestem Polakiem i to dumnym nieprzyzwoicie, praktykujacym katolikiem, starannie wyksztalconym i ciagle sie ksztalcacym (w Polsce, UK i USA)”

  Jak mozna byc starannie wyksztalconym i ciagle sie ksztalcic? Jesli ktos pisze ze jest starannie wyksztalcony to co to znaczy w praktyce? Czy taka osoba moze byc astronauta czy sprzedwca ksiazek?

  Slawomirski

 45. karul
  7 lutego o godz. 3:40

  Szanowny Panie karul

  Prosze pomagac innym. Prosze to robic razem z pania redaktor. Ale pieniadze podatnika prosze zostawic w spokoju. To nie sa tylko panskie pieniadze. To sa pieniadze samotnych matek, inwalidow i osob chorych. Bez ich zgody wydawanie tych pieniedzy nie powinno miec miejsca.

  Slwomirski

 46. jakowalski
  7 lutego o godz. 11:36

  To nie jest antysemityzm ale tak zadane pytanie jest.

  Slawomirski

 47. Pani chyba tez by mogla te dzieci przyjac ale oczywiscie pani tego nie zrobi

 48. vandermerwe
  5 lutego o godz. 5:59

  Panski komentarz ma jadna ‚drobna’ wade: nie zauwaza Pan, kto jest na swiecie wsrod ‚ top ten’ eksporterow broni.

  Ktorzy, z defnicji, zyja z wojny.

  Sorry.

 49. Slawomirski; „Jesli ktos pisze ze jest starannie wyksztalcony to co to znaczy w praktyce?”
  To znaczy m.in; odrozniam widelec do miesa od widelca do ryb, potrafie sobie zawiazac muszke na „black tie gala”.
  Cyt.; „Jak mozna byc starannie wyksztalconym i ciagle sie ksztalcic?” Mozna, tak robi typowy nazikatol, ciemnogrod. W sierpniu skoncze 29 lat a poniewaz bylem wyrosniety rodzice wygonili mnie do szkoly w 4 dni po ukonczeniu 6-go roku zycia. At the tender age 23 mialem degree oraz zostalem „CEO” wlasnego startupu. I to powinno mi wystarczyc, ale… Podczas czestych pobytow w USA zarazilem sie nie tylko bakcylem znanym jako „NFL”, ale jeszcze grozniejszym bakcylem znanym jako „sky’s the limit”. Zatem panie S. ksztalce sie z czystego zarozumialstwa albo vanity i bede to kontynuowal tak dlugo jak zyje.
  Jak latwo zauwazyc, reprezentuje soba inna Polske jakiej pan (i inni) nie znaja, nie reprezentuja, tj. moherska, ksenofobiczna innymi slowy, ciemnogrod. Indeed.
  Cyt.; „Czy taka osoba moze byc astronauta czy sprzedwca ksiazek?”
  Sky is the limit. W. Buffett gra na ukulele a ja na perkusji.
  Anything else?

 50. Slawomirski
  9 lutego o godz. 2:39

  Sadzi Pan, ze sa pytania sluszne i niesluszne?
  Jak za PRL’u (cwierc wieku pozniej).

  A nie madre i niezbyt madre?

  Litosci, pls!

 51. Slawomirski 9 lutego o godz. 0:23
  A tu stanę w obronie Maćka – osoby naprawdę dobrze wykształcone ciągle się kształcą. Np. naukowcy, projektanci, informatycy, lekarze etc.

 52. @ mr.off,

  „….nie zauwaza Pan, kto jest na swiecie wsrod ‚ top ten’ eksporterow broni.
  Ktorzy, z defnicji, zyja z wojny.”

  Doskonale zauwazam, gdyz zyje na kontynencie wstrzasanym nieprzerwanie konfliktami zbrojnymi – literatura na ten temat jest dosyc bogata a ja mialem okazje odwiedzic niektore z krajow. Analizujac dowolny z nich latwo zauwazyc, ze walczace strony otrzmuja bron bez wiekszego trudu i niejednokrotnie z tego samego zrodla. Bardzo ciekawym przykladem bylaby analiza konfliktu syryjskiego z punktu widzenia przeplywu broni dla walczacych stron – dostepne sa pierwsze analizy, stanowiace bardzo ciekawa lekture.
  Biorac pod uwage powyzsze interesujacym szczegolem naszego zycia jest sytuacja, gdzie jednoczesnie prowadzi sie/wspiera konflikty zbrojne i wylewa lzy nad losem spolecznosci dotknietych ta sama wojna/konfliktem . Pomijam tutaj symboliczny w sumie aspekt jakim jest przykladowo sprawa „10 sierot”, wskazujacy raczej na probe uspokojenia sumienia niz rozwiazania problemu. Tutaj kolejna smutna refleksja. Unia Europejska z „otwartymi ramionami” stara sie przyjac uchodzcow z konfliktu syryjskiego. Jednoczesnie spora czesc broni naplywajaca do Syrii pochodzi z krajow bedacych czlonkami tejze Unii.
  I tak dalej i temu podobnie.

  Pozdrawiam

 53. maciekplacek
  11 lutego o godz. 3:40

  Szanowny Panie maciekplacek

  Osoba starannie wyksztalcona nie uzywa jezyka nienawisci. Dlatego nie moze byc pan taka osoba. Pan sie samookresla wlasnym wpisem uzywajac slowa nazikatol. Jesli nie jest pan w stanie tolerowac slabosci swoich rodakow czy jest mozliwe tolerowanie przez pana slabosci ludzi innych kulturowo. Brak wiarygodnosci tego co pan pisze jest bezdyskusyjny a porownywanie sie z Buffettem smieszne.

  Slawomirski

 54. Maciekplacek 11 lutego o godz. 3:40
  W. Buffett gra na giełdzie i to twoimi pieniądzmi, tyle że ty o tym nie chcesz wiedzieć. Każdy też może zostać CEO sklepiku z „mydłem i powidłem” na rogu. Tylko po co? Aby się w nim zapracować na śmierć za zarobki niższe od progu ubóstwa?

 55. vandermerwe 16 lutego o godz. 6:18
  To samo chciałem napisać: Unia Europejska czy też Kanada z „otwartymi ramionami” stara się przyjąć uchodźców z konfliktu syryjskiego. Jednocześnie spora cześć broni napływająca do Syrii pochodzi z krajów będących członkami tejże Unii (głównie Niemcy i Francja) oraz z Kanady, która też jest przecież producentem i eksportem broni. To jest czysta hipokryzja.
  Jak donosi najnowszy raport Kampanii Broń Kontrolowana, globalizacja przemysłu zbrojeniowego stworzyła nowe możliwości wykorzystania poważnych luk we wszystkich obecnie obowiązujących przepisach w zakresie eksportu broni, sankcjonując tym samym jej sprzedaż organizacjom i grupom łamiącym prawa człowieka oraz krajom objętym embargiem. Raport „Broń bez granic” został zaprezentowany w związku z otwarciem sesji Organizacji Narodów Zjednoczonych, poświęconej kontroli zbrojeń, która może okazać się przełomowym momentem w związku z decyzją o rozpoczęciu prac nad Traktatem o Handlu Bronią (Arms Trade Treaty – ATT).
  Raport ujawnia, iż firmy z Unii Europejskiej, USA i Kanady znajdują się pośród tych, które omijają przepisy dotyczące sprzedaży broni i eksportują jej części składowe bądź zlecają ich wykonanie poza granicami swego kraju. Raport szczegółowo prezentuje metody, dzięki którym broń, w tym helikoptery szturmowe i ciężarówki bojowe, jest montowana z zagranicznych części i produkowana na licencji m. in. w Chinach, Egipcie, Indiach, Izraelu i Turcji. W raporcie opisana jest droga, jaką przebywa wytwarzana w ten sposób broń, docierając do takich miejsc jak Kolumbia, Sudan czy Uzbekistan. Tam jest nagminnie wykorzystywana do zabijania i przesiedlania ludności cywilnej, co wskazuje na natychmiastową potrzebę wypracowania jednolitych, międzynarodowych przepisów, regulujących rosnący w siłę globalny przemysł zbrojeniowy. (…)
  W Unii Europejskiej obowiązuje embargo na eksport broni do Chin; Stany Zjednoczone i Kanada odmawiają Chinom sprzedaży helikopterów szturmowych, jednak nowe chińskie helikoptery szturmowe Z-10 nie latałyby bez części i technologii firm: brytyjsko-włoskiej (AugustaWestland), kanadyjskiej (Pratt & Whitney Canada), amerykańskiej (Lord Corporation) oraz francusko-niemieckiej (Eurocopter).
  Więcej tu: http://web.amnesty.org/library/index/engPOL300422006-open&of=eng-200